fot. Patrycja Gonciarz (12)
Dziadki do orzechów

Muzeum Zabawek i Zabawy posiada w swojej kolekcji ponad 360 dziadków do orzechów. Mają one różnorodne kształty i służą do rozłupywania skorup orzechów, zazwyczaj włoskich lub laskowych. Dziś, poprzez swoją historię są dość mocno związane ze świętami Bożego Narodzenia. Część z muzealnej kolekcji dziadków do orzechów znalazła się w okiennej mini-wystawie.

szopki
Szopki

Wystawa w oknach prezentuje 21 szopek, które są częścią dużej kolekcji. W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy znajduje się 240 szopek z różnych kontynentów i krajów. Te, które zostały wybrane na wystawę pochodzą m.in.: z Polski, Etiopii, Tajwanu, Szwajcarii, Peru, Austrii. Większość z nich wykonana została w II poł XX w.

P. Wioletta Bara z miniaturami strojów, fot. Parycja Gonciarz
Stroje historyczne w miniaturze

Wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy prezentuje48 strojów zainspirowanych kilkoma epokami: 12 pochodzi ze Średniowiecza, 10 z Renesansu, 9 z Baroku, 4 reprezentuje styl Empire, 7 sztuk to czas krynolin i tiurniur, a 6 jest w stylu La Belle Époque.

wystawa-klocki.jpg
Kolorowy świat klocków

Prostota, regularność budowy i bogactwo zastosowania klocków czyni z nich zabawki ciekawe, edukacyjne i odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Już w starożytności najmłodsi...

wystwawa-konie.jpg
Konie różnej maści

Znaczenie konia w życiu człowieka od najdawniejszych czasów było ważnym czynnikiem do ukazania tego pięknego i silnego zwierzęcia w sztuce. Konie były inspiracją dla malarzy, rzeźbiarzy, twórców filmów...

wystawa-woda-1.jpg
Pod wodą

Wystawa „Pod wodą” pozwoli „przenieść” naszych zwiedzających do morskich głębin. Aranżacja plastyczna wystawy – podwodna przestrzeń – ma charakter edukacyjny.

meble.jpg
Meble kombinowane

„Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRLu” to wystawa, którą można było oglądać od 31 marca 2017 roku do 25 marca 2018 r.

filc.jpg
Filc i spółka

„Filc i spółka. Zabawki Anny Narzymskiej-Prauss” prezentowana była od 6 października 2017 r. do 6 września 2018 r.

grane.jpg
W co jest grane?

Wystawa gier planszowych "W co jest grane" prezentowana była od 26 lutego 2017 r. do 26 lutego 2017 r.

Kręć-się-kółko-z.jpg
Kręć się kółko!

Koła, kółka, kółeczka – to im poświęcona była wystawa, którą od października 2016 r. do września 2017 r. można było oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy

W świecie wirtualnej zabawy

Wystawa prezentowała dawne konsole do gier wideo. Dostępna była od grudnia 2013 roku do kwietnia 2016 r.

celje.jpg
Zabawki Liska Hermana z Celje

Gościnna wystawa z zaprzyjaźnionego muzeum w Celje na Słowenii była prezentowana od kwietnia 2016 r. do kwietnia 2017 r.