start
|
mapa
|
szukaj
  Aktualności
21.02.16 - DZIEŃ KOTA W MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY
Walentynki w Muzeum
Oblicza miłości - wystawa walentynkowa
Turniej na koniec ferii
I Spotkanie Kieleckiego Fandomu Star Wars
   Strona główna Ciekawostka miesiąca Koziołek Matołek
Koziołek Matołek PDF Drukuj Email
30.07.2010.

koziolekmatolek
Koziołek Matołek - to postać komiksowa stworzona wspólnie przez dwóch twórczych autorów. W 1933 r. została wydana po raz pierwszy książeczka obrazkowa do której tekst o niesfornym koziołku napisał Kornel Makuszyński, a obrazki namalował Marian Walentynowicz. Kilka pokoleń dzieci wychowało się, czytając z zapałem kolejne książki opisujące nieprawdopodobne przygody śmiesznego, niezdarnego, ale też uroczego koziołka, który wierzył, że w Pacanowie podkuwają kozy. Dziś jest to postać kultowa. A Centrum Bajki w Pacanowie zostało nazwane jego imieniem. Koziołek Matołek to nie tylko komiks, ale również serial animowany pt. Dziwne przygody Koziołka Matołka i tysiące gadżetów oraz zabawek wykorzystujących jego wizerunek: naklejki, pocztówki, plakietki, pluszami, zabawki ruchome, etc.

W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy mamy kilkanaście zabawkowych przykładów przeniesienia papierowego Koziołka Matołka w świat trójwymiarowy. Jednym z ciekawszych jest drewniana figurka z lat 50. XX w. wykonana w kieleckiej spółdzielni zabawkarskiej „Gromada". Kielecki Koziołek Matołek w takiej postaci był produkowany przez 30 lat. Dziś, w związku z likwidacją spółdzielni w latach 90. XX w., jest perełką kolekcjonerską. Matołek z „Gromady", jak podają źródła - artykuły prasowe - obok Kota w butach i Kaczki Dziwaczki, przez wszystkie lata PRL robił karierę za granicą. Niestety mniej ich za to było w polskich sklepach.

W archiwum muzealnym mamy zachowane listy pisane do producenta przez klientów, którzy nie mogli nabyć zabawkowych koziołków drogą tradycyjną. W czasach gdy większość polaków rzadko wyjeżdżała poza granice kraju, eksportowy, kielecki Koziołek Matołek był jedną z wizytówek Polski.

Magdalena Górecka

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
dzieje  
www.muzeumzabawek.eu
 
KALENDARIUM
GALERIA
KONTAKT
  
DLA ZWIEDZAJĄCYCH

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY  ::  www.muzeumzabawek.eu  ::  poczta@muzeumzabawek.eu  ::  zaloguj