Wystawy ze zbiorów bibliotecznych

Warunki wypożyczenia poszczególnych wystaw do uzgodnienia; informacji udziela  Anna Myśliwiec –  kustosz, tel. 41 34 440 78 wewn. 162; a.mysliwiec@muzeumzabawek.eu

„Dzieci Himalajów” – wystawa fotografii znanego himalaisty Krzysztofa Wielickiego; 34 fotografie oprawione w pass-partou, format 50 x 70 cm. Bohaterami większości zdjęć są dzieci mieszkające u stóp najwyższych gór. Zobaczymy m.in.: zdjęcia dzieci mieszkających w stolicy Nepalu Katmandu czy defiladę orkiestry, dziewczynki w szkolnych mundurkach, ale również mnicha z jednej z najsłynniejszej w Himalajach buddyjskiej świątyni, czyli stupy Svayambunath (początki ok. 460 r n.e). Zdjęciom dzieci towarzyszą pejzaże gór, wykonane z pokładu samolotu i z kolejnych obozów zakładanych przez Wielickiego podczas wypraw.

 

Malarstwo Tadeusza Żaka (1925-1998) – znanego malarza i rzeźbiarza naiwnego, mieszkającego i tworzącego w regionie kieleckim – 23 obrazy, głównie olejne (różne formaty), pochodzące głównie z lat 80. XX w. + elementy dodatkowe: teksty o malarstwie T. Żaka
Obok tematyki religijnej, artysta podejmuje wątki z życia wsi, pokazuje pracę na roli, obrzędy oraz zwierzęta z pogranicza świata realnego i baśni (cykl „Zabawy kotów”).

 

Malarstwo Marianny Wiśnios (1909-1996), samorodna malarka, mieszkała i tworzyła w regionie świętokrzyskim (miejscowość Rataje) – 4 obrazy z ostatnich lat twórczości; oprawione w ramy, malowane na papierze techniką mieszaną (sceny rodzajowe, zwierzęta).

 

„Przyjaciele dzieciństwa” – pocztówki w opracowaniu komputerowym (format wydruku 21 x 29 cm), oprawione w złocone ramy – format 30 x 40cm (50 obrazów).
Dziecko w towarzystwie przyjaciół, ulubionych zwierząt, zabawek na starych pocztówkach.

 

Dawne ozdoby choinkowe – rysunki przedstawiające wzory dawnych ozdób choinkowych (l. 20. XX w.) w opracowaniu komputerowym, format wydruku 21x 29 cm ; 29 obrazów oprawionych w złocone ramy 30 x 40 cm

 

„W świecie baśni i rzeczywistości – motyw dziecięcy w ekslibrisie”– wystawa składa się 8 plansz z ekslibrisami; format 50 x70, istnieje możliwość uzupełnienia wystawy o dodatkowe ekslibrisy (do ekspozycji w gablotach stolikowych).
Autorzy nawiązują do tematów związanych z wydarzeniami i emocjami dziecięcych lat. Najczęściej występujące motywy to książki w kompozycjach z różnymi elementami świata dziecięcego (zwierzątka, zabawki, bohaterowie bajek).
Są to ekslibrisy znanych grafików polskich i zagranicznych: Zbigniewa Dolatowskiego, Zbigniewa Jóźwika, Jerzego Drużyckiego, Jerzego Bandury czy Gerarda Gaudaena z Belgii, Hansa Schaefera z Niemiec i wielu innych.
Szczególne miejsce zajmuje twórczość Tomka Bojarskiego (ur. w 1976 r.), który swój pierwszy ekslibris wykonał w wieku 4 lat. Ekslibrisy Tomka odwołują się do tematów dziecięcych zabaw, przeżyć i lektur.
Ekslibrisy prezentowane na wystawie wykonano w technikach: drzeworytu, linorytu, gumkorytu czy typograficznych. Prace pochodzą z lat 60. – 80. XX w.

Shopping Basket