P. Wioletta Bara z miniaturami strojów, fot. Parycja Gonciarz
Stroje historyczne w miniaturze

Wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy prezentuje48 strojów zainspirowanych kilkoma epokami: 12 pochodzi ze Średniowiecza, 10 z Renesansu, 9 z Baroku, 4 reprezentuje styl Empire, 7 sztuk to czas krynolin i tiurniur, a 6 jest w stylu La Belle Époque.

fot. Patrycja Gonciarz (12)
Dziadki do orzechów

Muzeum Zabawek i Zabawy posiada w swojej kolekcji ponad 360 dziadków do orzechów. Mają one różnorodne kształty i służą do rozłupywania skorup orzechów, zazwyczaj włoskich lub laskowych. Dziś, poprzez swoją historię są dość mocno związane ze świętami Bożego Narodzenia. Część z muzealnej kolekcji dziadków do orzechów znalazła się w okiennej mini-wystawie.

Klepaki
Cuda na kiju

Na wystawie znalazło się blisko 80 eksponatów ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy. Najstarsze z nich sięgają lat 60. XX w. Większość pochodzi z Polski, ale są też zabawki z Chorwacji, Węgier, Francji, Czechosłowacji i Stanów Zjednoczonych.

szopki
Szopki

Wystawa w oknach prezentuje 21 szopek, które są częścią dużej kolekcji. W zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy znajduje się 240 szopek z różnych kontynentów i krajów. Te, które zostały wybrane na wystawę pochodzą m.in.: z Polski, Etiopii, Tajwanu, Szwajcarii, Peru, Austrii. Większość z nich wykonana została w II poł XX w.